Drone'ların Tarihi

Drone'lar  şuan günümüzde çok popülerleşti hem bir oyuncak olarak kullanıyor hem askeri alanlara kullanılıyor hem sinema, televizyon işlerinde kullanıyor.Peki bu dronlar nasıl oluştu kim yaptı kimler katkıda bulundu gelin dronların tarihine bakalım.

İlk olarak reisten başlayalım; Nikola Tesla insansız araçlar için kumanda patenti alan ilk kişiydi.(1898)

1922 yılına gelelim; Dr. Georg de Bothezat ve İvan Jerome "De Bothezat Helicopter" adında ilk insanlı drone örneği geliştirildi.

1930 yılındayız; İngiliz  Kraliyet Deniz Donanması pilotların hedefleme çalışması yapabilmesi için "Queen Bee" adında telsizle kontrol edilen insansız hava aracını geliştiştirdi.

1939 yılı; Amerika Birleşik Devletleri, "Radioplane OQ-2" adında uzaktan kumanda ile kontrol edilen ilk insansız hava aracını geliştirdi.

1945'e geldik; Norma Jean namı değer Marilyn Monroe; keşfedilmeden önce radioplane cephaneliğinde teknisyen olarak çalışıyordu.

1950 yılıdayız; Amerikan ordusu için RP-71 adıyla keşif görevi için atanan MQM-33 ilk hedef uçağıydı. Daha sonra MQM-57 Falconer olarak adı değiştirildi.

1995 'de General Atomics ve Pentagon ortaklığında MQ-1 Predator adıyla ilk modern insansız hava aracı geliştirildi.

2006 yılında geldik; FAA (Federal Havacılık İdaresi), M/RQ1 ve  M/RQ9 model drone'ların Amerika hava sahasında felaket arama kurtarma çalışmasına dahil olması için onay verdi.Ha bide bu yıl DJI firması kuruldu.

2010'dayız Parrot firması, AR Drone  V1.0'ı piyasaya sürdü.

2012 yılına geldik; Prof. Vijay Kumar'ın TED etkinliğinde "Uçan robotlar ve İşbirliği" başlıklı konuşmasından sonra Quadcopter'lar ilgi görmeye başladı.

2013 yılındayız  DJI Phantom 1'i piyasaya sürdü.

2014 'de Delft Üniversitesi teknoloji mezunu Alec Momont tarafından uçan defibrilatör geliştirdi.

2015 yılında Nasa ve Avustralya'lı  drone üreticisi Flirtey, FAA tarafından onaylanan ilk medikal drone teslimatı gerçekleştirdi.

Şuanda günümüzde neredeyse her alanda kullanılmakta ve her geçen gün gelişiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder